Uzupełnienia kosmetyczne – realistyczne protezy stóp

silikonowa proteza uzupełniająca stopy dla osób po amputacji oraz z wadami wrodzonymi

Konieczność amputacji stopy lub jej fragmentu z powodu choroby czy urazu to sytuacja, która znacząco wpływa na jakość życia i zmusza do dostosowania się do nowego stanu rzeczy. W przypadku wady wrodzonej, do braku nie trzeba się przyzwyczajać, lecz wciąż można poprawić swoje funkcjonowanie, zwiększyć mobilność oraz komfort psychiczny dzięki odpowiedniej protezie.

Tak jak różne są rodzaje wad lub poziomy amputacji, tak rozwiązania protetyczne różnią się między sobą. Każde rozwiązanie skupia się na konkretnej wadzie, żeby jak najdokładniej zrekompensować ubytek i przywrócić utracone funkcje ruchowe. Nie zapominajmy, że każdy człowiek ma też własne preferencje i zwyczaje. Proteza powinna więc odzwierciedlać prowadzony tryb życia i być narzędziem pomocnym w realizacji wyznaczonych celów zawodowych, sportowych oraz tych codziennych. Na szczęście rozwiązań jest coraz więcej. I coraz częściej łączą ze sobą estetyczny wygląd z funkcjonalnością.

Rozwiązaniem najczęściej kiedyś stosowanym w przypadku ubytków fragmentu stopy były specjalne wkładki do butów, które miały wypełniać wolną przestrzeń w obuwiu. Jak wiadomo, nie spełniało to żadnej funkcji estetycznej i zmuszało do noszenia pełnych butów – nawet latem.

Ten problem rozwiązują silikonowe uzupełnienia kosmetyczne, odpowiednie przy ubytkach w obszarze palców lub śródstopia.

Ten problem rozwiązują silikonowe uzupełnienia kosmetyczne, odpowiednie przy ubytkach w obszarze palców lub śródstopia. Jest to rodzaj protezy kosmetycznej, którą naciąga się na stopę „jak skarpetę”. Takie protezy wyglądają bardzo realistycznie, ponieważ odwzorowują dokładnie kształt stopy pacjenta (na podstawie drugiej stopy), kolor jego skóry, a nawet mogą mieć paznokcie akrylowe do malowania. Nie potrzeba do nich obuwia ortopedycznego. Zmieszczą się do zwykłego buta, a do tego często wbudowana lub dołączona jest do nich specjalna wkładka. Celem zastosowania tego rodzaju protez jest nie tylko naturalny wygląd – równie istotne jest przywrócenie prawidłowej funkcji chodu. Uzupełnienie w miarę potrzeby i możliwości zawiera usztywnienia w odpowiednich miejscach, tak aby wspomagać stopę w każdej fazie chodu. Dodatkowo silikon to materiał, który zapewni pewny krok i przyczepność na śliskiej nawierzchni, a utrzymanie go w czystości jest bardzo proste (wystarczy do tego woda z mydłem).

Oprócz oczywistych zalet, jakimi są estetyka i funkcjonalność, dobranie odpowiedniej protezy może nieść ze sobą także ogromne korzyści psychologiczne. Uzupełnienie kosmetyczne o wykończeniu tak realistycznym, że nie sposób z daleka odróżnić go od zdrowej stopy, może sprawić, że pacjent zacznie pokonywać bariery, których wcześniej nie był w stanie. Zyska pewność siebie, zaangażuje się w życie towarzyskie, a bose spacery po plaży nie będą wywoływały stresu, tylko odprężenie. To, co wcześniej powstrzymywało go przed czerpaniem z życia pełnymi garściami, teraz będzie jedynie wspomnieniem.

Read Next

Na wakacjach z protezą ręki: Podróże bez barier

Możesz mieć obawy, podobnie jak ja na początku, że proteza będzie przeszkodą w podróży, ale z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Proteza znacznie ułatwia wykonanie wielu czynności i sprawia, że podróże stają się bardziej komfortowe.