FAQ - pytania i odpowiedzi

Proteza TOLKA, TOLKA Basic i TOLKA Baby to dłoń pokryta silikonową rękawicą. Dodatkowo można zamówić projektowany przez nas lej protezowy z lejem wewnętrznym (pianką) oraz naszym pinem łączącym dłoń z lejem. W przypadku posiadania własnego pasującego leja protezowego i chęci zakupu samej dłoni, wykonamy odpowiednią przejściówkę, żeby dłoń można było połączyć z lejem. Inne dodatki, takie jak liner silikonowy, cover na lej, paznokcie oraz zapach, są dodatkowo płatne.

vBionic swoją działalność zaczynało od protez kończyny górnej, dlatego większość naszych produktów stanowią właśnie protezy rąk. Obecnie specjalizujemy się także w protezach częściowych stóp w formie uzupełnień kosmetycznych, oferujemy również linery silikonowe, ortezy do rehabilitacji dłoni, dowolne elementy wykonane z silikonu, aplikacje do skanowania 3D oraz ochraniacze piłkarskie 3D.

Proteza stanowi sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała. Stosuje się je w przypadku amputacji lub gdy kończyna nie jest w pełni rozwinięta od urodzenia. Orteza natomiast to urządzenie stosowane w przypadku zaburzeń czynnościowych kończyn, np. przy niedowładzie ręki spowodowanym przez udar, mające pomóc w poprawie funkcji kończyny.

Każdą z protez TOLKA, podobnie jak nasze uzupełnienia kosmetyczne, zakłada się bardzo łatwo – wystarczy nałożyć je na kikut. Protezy są na tyle dobrze dopasowane, że zapewniają komfort ruchu i nie spadają same, a jednocześnie łatwo je założyć i zdjąć.

Dłoń TOLKA z lejem protezowym łączy się za pomocą pina. Leje wykonane przez nas mają przymocowany na stałe pin, do którego można wpinać i wypinać każdy wariant dłoni protezowej TOLKA, a także obkręcać ją wzdłuż osi leja. W przypadku gdy klient ma inny lej, dopasowujemy do niego naszą TOLKĘ.

Tak, wszystkie nasze produkty są wykonywane od początku do końca w Polsce przez vBionic.

Osoby powyżej 18 r.ż. spełniające odpowiednie kryteria mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup protezy z programu Aktywny Samorząd.

Czas oczekiwania na gotową protezę TOLKA od momentu akceptacji kształtu leja testowego wynosi około tygodnia. Proces doboru kształtu leja trwa zwykle kilka tygodni.

Dzięki zastosowanym materiałom utrzymanie higieny naszych protez jest bardzo proste. Zabrudzenia na rękawicy silikonowej oraz na leju protezowym da się usunąć wodą z mydłem i gąbką bądź ściereczką, natomiast leje wewnętrzne (pianki) można prać w pralce. Linery silikonowe należy myć w wodzie z dodatkiem delikatnych środków myjących. Częstotliwość czyszczenia pianek i linerów zależy od stopnia ich użytkowania, a także od potliwości kikuta. Niekiedy trzeba robić to codziennie, w innych przypadkach wystarczy co parę dni. 

Nie. Zarówno pobór miary, jak i przymiarki lejów mogą odbyć się całkowicie zdalnie. Nasz opiekun klienta pomaga podczas całego procesu, który opracowaliśmy tak, żeby był możliwie prosty, szybki i komfortowy.

Proteza TOLKA jest protezą funkcjonalną, co oznacza, że od kosmetycznej odróżnia ją możliwość zmiany ułożenia palców i nadgarstka w zależności od czynności, w której ma pomóc. Stawy zgina się mechanicznie, czyli za pomocą np. drugiej ręki. Ułożone palce i nadgarstek pozostają w zadanej pozycji.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim rana pooperacyjna powinna być zagojona, a blizny zmobilizowane. Wówczas można rozpocząć hartowanie i formowanie kikuta, żeby przygotować go do protezowania. Cały proces trwa zwykle około kilku miesięcy. Warto od początku być pod opieką lekarza i fizjoterapeuty. Do firmy protetycznej lub protetyka można zgłosić się zanim jeszcze kikut będzie gotowy do protezowania, w celu rozeznania. Więcej informacji na temat postępowania po amputacji we wpisie na naszym blogu.

Po amputacji kończyny należy zadbać o wygojenie się rany pooperacyjnej oraz mobilizację blizny. Istotne są również ćwiczenia, aby utrzymać zakres ruchu w stawie. Należy stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty odnośnie leczenia farmakologicznego i rehabilitacji, skonsultować się z protetykiem.

Proteza TOLKA, która jest samą dłonią, najczęściej zamawiana jest przez klientów razem z lejem protezowym projektowanym przez vBionic. Realizujemy również zamówienia na projekty specjalne, czyli różnego rodzaju końcówki czy uchwyty montowane do leja, takie jak uchwyt do sportowej broni palnej lub do trąbki. Możliwości i koszt wykonania takiego projektu oceniane są indywidualnie.

Odpowiednia proteza zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i poziomu amputacji lub wady wrodzonej, stanu zdrowia, stylu życia, aktywności fizycznej i zawodowej oraz preferencji pacjenta. Jej rodzaj powinien być dobrany po konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą, a następnie protetykiem lub firmą protetyczną.  

Do licznych korzyści, które niesie za sobą dobranie odpowiedniej protezy, można zaliczyć: poprawę jakości życia, odzyskanie niezależności, poprawę zdrowia psychicznego, polepszenie równowagi, a także umożliwienie wykonywania określonych zawodów czy aktywności.

Jest to kwestia indywidualna. Niektórym pacjentom przyzwyczajenie się do protezy, nauka posługiwania się nią i powrót do codziennych aktywności może zająć kilka tygodni, a innym na przykład kilka miesięcy.

Na początku pacjent może potrzebować wsparcia ze strony specjalistów i rodziny bądź przyjaciół, którzy pomogą w nauce korzystania z protezy i dostosowaniu się do nowych wymagań. Z czasem większość pacjentów jest w stanie nauczyć się korzystania z protezy i dostosować swoje życie do nowych wymagań, co może zredukować potrzebę pomocy z zewnątrz.

Częstotliwość wymiany protezy kończyny zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj protezy, intensywność użytkowania, styl życia. Wymienia się ją wtedy, gdy przestaje być wygodna, któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu, a minął czas gwarancji, lub gdy przestanie spełniać wymagania. U dorosłych często rolę odgrywa również dofinansowanie na protezę, o które można się ubiegać co 3 lata. U dzieci protezę należy wymieniać zwykle częściej, w zależności od rozwoju i aktywności dziecka, czasami nawet co pół roku lub rok.

Tak, istnieje wiele możliwości wykonywania aktywności sportowych z protezą. O ile pozwala na to stan zdrowia i nie ma przeciwwskazań, do posiadanej protezy można dobrać rodzaj aktywności fizycznej lub odwrotnie – do sportu, jaki chce się uprawiać, dobrać odpowiednią protezę. Istnieją również specjalne protezy o sportowym przeznaczeniu.

Konsultacje są darmowe. Zapraszamy na wizytę w naszym biurze w Poznaniu po wcześniejszym umówieniu terminu lub na konsultację telefoniczną.